Хто, де і з ким

Минули партійні з’їзди, найбільші політичні сили визначилися з кандидатами. Нині триває процес реєстрації майбутніх учасників виборчих перегонів. Але вже сьогодні можна робити певні прогнози: хто й де балотуватиметься по мажоритарці та які матиме шанси на перемогу на виборах до Верховної Ради 28 жовтня.

Виборчі округи у Кіровоградській області

Одномандатний виборчий округ № 99. Центр – місто Кіровоград, Ленінський район. Межі: частина Кіровського (виборчі дільниці № 350814 – 350869, 350874, 350875, 350882 – 350890), частина Ленінського (виборчі дільниці № 350894 -350936) районів Кіровограда. Кількість виборців – 176 093.

Одномандатний виборчий округ № 100. Центр – місто Бобринець. Межі: частина Кіровського (виборчі дільниці №№350876 – 350881), частина Ленінського (виборчі дільниці №№350892, 350893) районів Кіровограда, Бобринецький, Вільшанський, Добровеличківський, Кіровоградський, Компаніївський, Новоукраїнський райони, селище міського типу Нове Кіровоградської міської ради (виборчі дільниці №№ 350870 – 350873, 350891). Кількість виборців – 155902.

Одномандатний виборчий округ № 101. Центр – селище міського типу Голованівськ. Межі: Гайворонський, Голованівський, Маловисківський, Новоархангельський, Новомиргородський, Ульяновський райони. Кількість виборців – 151723.

Одномандатний виборчий округ № 102. Центр – місто Знам’янка. Межі: міста Знам’янка, Світловодськ, Знам’янський, Новгородківський, Олександрівський, Онуфріївський, Світловодський райони. Кількість виборців – 152881.

Одномандатний виборчий округ № 103. Центр – місто Олександрія. Межі: місто Олександрія, Долинський, Олександрійський, Петрівський, Устинівський райони. Кількість виборців – 155212.

99-й округ

Олександр Шаталов – Партія регіонів. Перший заступник голови облради, перший заступник голови обласної організації партії, голова «Молодих регіонів». Добре знаний кіровоградцям – перш за все своєю участю в знакових соціальних проектах: «Гаряча лінія», «Купуй кіровоградське!», «Стоп радон!» тощо. Саме він доклав чимало зусиль для відкриття в обласному центрі соціального магазину, зумів вирішити проблему з ліфтами, що стояли на місці (в буквальному значенні слова) протягом останніх років. Крім того, Шаталов постійно опікується питанням освітлення вулиць, регулярно проводить прийоми громадян. Словом, систематично і напружено працює.

Андрій Табалов – об’єднана опозиція. Донедавна ‒ генеральний директор групи компаній «Формула смаку», очолює обласний осередок партії «Фронт змін». Водночас на прохідному місці у партійному списку опозиції – його батько Олександр. У випадку перемоги Андрія на виборах кіровоградці матимуть у парламенті відразу двох Табалових.

Про цей тандем написав сайт журналу «Український тиждень»: «Зв’язка «батько і син» і серед кіровоградських кандидатів у депутати. Так, у прохідній частині списку (49-е місце) – кіровоградський олігарх (входить у 200 найбагатших людей України) Олександр Табалов, депутатом-мажоритарником по Кіровограду (99 в.о.) йде його син Андрій. Олександр Табалов – не новачок в політиці. Правда, ця політична діяльність пов’язана з сумнівними як для опозиціонера партіями – Ліберальна партія  Щербаня та Партія регіонів. І хоча сьогодні ця зв’язка Табалових назвалася «Фронтом змін», є велика ймовірність, що у парламенті вони будуть першими кандидатами на роль «тушок».

Від партії Кличка балотуватиметься письменник Максим Кідрук. Відомий передовсім тим, що побував у 29 країнах, серед яких Мексика, Еквадор, Перу, Китай, Чилі, Бразилія, Ангола, Намібія, Нова Зеландія та інші. Правда, як це допоможе йому на виборах, − не ясно.

Комуністи виставили директора ПП «Кіровоград Авто-Тур» Володимира Горбатенка, який у вільний від політики час займається маршрутними перевезеннями в обласному центрі. Його непогано знають кіровоградці. А особливо – люди пенсійного віку, які не раз стикалися з хамством водіїв маршруток.

Найімовірніший опозиціонер Шаталову (Табалова рахувати не варто, навряд чи власник заводів, газет і пароплавів усерйоз конкуруватиме з представником влади) – лідер партії «Правда» Дмитро Ветвицький. Він – колишній БЮТівець, але 1 лютого 2011 року вийшов зі складу парламентської фракції БЮТ, а також партії «Батьківщина», щоб очолити новий політичний рух.

Впливове українське видання «Коментарі» пише: «Слабке місце у біографії ‒ діяльність періоду дев’яностих років. Ветвицький зазначає свій трудовий шлях 90-х як роботу в «комерційних структурах» або «бізнес-структурах». Тому на молодого і перспективного президента новоствореної партії дуже швидко знайшлися «гачки».

Заступник голови Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування обставин підписання газових угод між НАК «Нафтогаз України» та ВАТ «Газпром» щодо наявності ознак державної зради в сфері економічної безпеки України Юрій Литвин ув’язав Ветвицького і Тимошенко в «одне ціле». На прес-конференції, що відбулася у Кіровограді 12 липня 2011 року, Литвин заявив, що Дмитро Ветвицький нині є керівником корпорації «Єдині енергетичні системи» (Тієї самої ЄЕСУ, якою керувала Юлія Тимошенко у 90-х роках.) «По сьогоднішній день Дмитро Ветвицький є керівником ЄЕСУ. Є всі документи, які це підтверджують... Довідка із Держкомстату України стверджує, що Дмитро Ветвицький являється головою підприємства «Єдині енергетичні системи». При цьому будучи народним депутатом України. Це якщо в останні дні не встигли переписати. Є офіційна довідка, за змістом якої він э керівником цього підприємства», − заявив нардеп.

Раніше, навесні 2011 року, ім’я Ветвицького згадувала і голова Тимчасової слідчої комісії Інна Богословська: «Держкомстат надав витяги з єдиного держреєстру щодо змін, які відбувалися з часу реєстрації ЗАТ з іноземними інвестиціями «Промислово-фінансова корпорація «ЄЕСУ». Згідно з цією відповіддю, ми бачимо, що навіть станом на 25.03.2011 ця компанія існує, в неї весь час змінюються керівники. Станом на 25.03.2011 керівником ЄЕСУ є Дмитро Ветвицький. Якщо у парламенті немає повного тезки, то людина з такими ініціалами донедавна була членом фракції БЮТ і зараз залишається народним депутатом України. І не зрозуміло, яким чином він очолює комерційну компанію».

Деякі джерела вказують, що Ветвицький був головою правління ЗАТ «Промислово-фінансова корпорація «Єдині енергетичні системи України» і в 2003-2007 роках, а також перейняв «кермо» у Тимошенко, коли та відійшла від справ.

Дмитро Ветвицький – кум Юлії Тимошенко: екс-прем’єр зі своїм чоловіком Олександром хрестили сина Ветвицького від першого шлюбу. Його колишня дружина Наталія досі є однією з найкращих подружок доньки Тимошенко Євгенії».

Ще один потенційний кандидат у нардепи – Олександр Дануца. Цього разу він ітиме на герць під знаменами партії Наталії Королевської «Україна – Вперед!» 2006 року він ледь не виграв вибори мера Кіровограда – але тоді від «Нашої України». Згодом зі скандалом вийшов із цієї політичної сили і заявив про підтримку Юлії Тимошенко. А на місцевих виборах не пройшов до міськради, заявивши перед цим, що розділяє погляди «Сильної України» Сергія Тігіпка.

Відтак можна спрогнозувати, що основна боротьба точитиметься між представником влади Олександром Шаталовим та лідером «Правди» Дмитром Ветвицьким. Цілком можливо, що на момент здачі цього номера в друк з’являться ще кілька цікавих самовисуванців, тоді картина дещо зміниться. Але не кардинально – навряд чи від Кіровограда балотуватиметься якась персона, яскравіша, ніж згадані вище.

100-й округ

Партія регіонів – чинний народний депутат, почесний президент ЗАТ «Креатив ГРУП» Станіслав Березкін. Він уже давно систематично працює в окрузі, допомагаючи вирішувати соціальні та інші питання. Відремонтувати дах у дитсадку – Березкін. Дитячі майданчики встановити – він же. Надати юридичну консультацію – громадська приймальня Березкіна. Коротше кажучи, популярності йому в 100-му не позичати.

Від «Удару» піде ведучий каналу «Кіровоград», учасник гурту «Веселі біоритми» Євген Манженко. Він – неймовірно талановита людина, молода, ініціативна, розумна. Але для перемоги на виборах потрібні ресурси, в тому числі й фінансові, яких у нього немає. Ну а розраховувати лише на фанатів «Біоритмів», при всій повазі до їхньої творчості, не варто.

Об’єднана опозиція після невеликого, але знакового скандалу, заявила про кандидатуру депутата облради, директора ПАТ «Кіровоградський механічний завод» Ольги Гранатової.

Чому після скандалу? Тому, що балотуватися у 100-му окрузі мала би донька судді Конституційного суду Еліна Шишкіна. Але сама вона написала в соціальній мережі Facebook таке: «Друзі, сьогодні на з’їзді Об’єднаної Опозиції серед кандидатів-мажоритарників мало прозвучати моє ім’я. Однак у тому списку його не було. Буквально в останні дні на окрузі, де я мала балотуватися, виникла ситуація, яка загрожувала розколом перш за все у партійних рядах «Батьківщини» в Кіровоградській області і призводила б до 100-відосткової перемоги провладного кандидата С. Березкіна.

Для того щоб не допустити розколу і дати хоча б маленький примарний шанс кандидату від Об’єднаної Опозиції на перемогу, я мусила поступитися своїм округом іншій людині.

Я щиро сподіваюся, що ця людина справді переможе і буде гідно представляти Кіровоградську область у Верховній Раді України 7-го скликання.

Моє місце у списку завідомо непрохідне ‒ 151-е (якщо я правильно рахувала за О. Турчиновим). Однак місце у Верховній Раді для мене не головне. Маючи дві руки, дві ноги та й голову на плечах я цілком зможу себе реалізувати в інших сферах».

Тому в 100-му окрузі вибори будуть не цікавими. У Станіслава Березкіна – не без допомоги об’єднаних (?) опозиціонерів − конкурентів практично немає.

101-й округ

За підтримки Партії регіонів свої сили перевірить депутат обласної ради Віталій Грушевський. Уже не одне соціологічне опитування пророкує йому більш-менш упевнену перемогу – знову ж таки, як і у випадку з Березкіним, через регулярну участь у житті округу.

Опонуватиме йому представник «Батьківщини» Олександр Чорноіваненко. Він має непогані шанси передусім у Новомиргородському районі, звідки сам родом. Однак у західних районах його знають значно гірше, а часу до дати «Ікс» лишилося не так уже й багато.

101-й округ також уже встиг прославитися скандалом. Партія «Удар», від якої мала йти колишня заступниця генерального директора авіакомпанії «Урга» Галина Кузьменко, раптом змінила своє рішення. «31 липня до 19:00 я була в списку, а ввечері відбулися невідомі для мене події, внаслідок яких з’явилось інше прізвище, − розповіла Новинам Кіровоградщини Кузьменко. − Мені було повідомлено,що моє прізвище в списку не значиться. При цьому було мені підкреслено мою професійну майстерність та сказано багато приємностей».

Згодом в обласній організації «Удару» пояснили: «…в партії існують ще і внутрішньопартійні праймеріз. Такі праймеріз на національному рівні відбулись по можливих кандидатах на висування у 101 окрузі Галиною Кузьменко і Олегом Діденком. Серед двох майже рівносильних кандидатів, врешті-решт, перевагу було віддано молодшому – Олегу Діденку».

Хто такий Олег Діденко – достеменно не відомо.

У 101-му окрузі балотуватимуться й «народник» Юрій Литвин – єдиний мажоритарник від цієї партії в області – та перший секретар обкому Компартії Вікторія Дем’янчук. (До речі, з комуністами взагалі цікава історія вийшла. Головний борець із олігархами Петро Симоненко очолив партійний список КПУ. А перші секретарі обкомів (усі) балотуватимуться в мажоритарних округах.)

Виходячи з доступної на сьогодні інформації, головні конкуренти – регіонал Віталій Грушевський і опозиціонер Олександр Чорноіваненко. Але на боці першого – підтримка найбільшої в Україні партії й сила-силенна добрих справ, зроблених в окрузі.

102-й округ

Провладний кандидат – добре відомий усім народний депутат Олександр Єдін. Його кампанія будується на тих же принципах, що і решти регіоналів, − «Єдина команда, єдина програма, конкретні справи». А систематична робота в окрузі дає всі підстави сподіватися на перемогу. Тим більше, що Єдін уже вигравав тут «мажоритарку».

Конкуренцію Єдіну, незважаючи на неоднозначне ставлення до своєї персони знам’янчан, міг би скласти екс-мер міста залізничників Віктор Крюков. Але «Удар» відзначився і тут (цитата з офіційної заяви прес-служби обласної організації партії Кличка): «Всі кандидатури, окрім Віктора Крюкова, були підтримані й делегатами Кіровоградської обласної конференції Політичної партії «УДАР Віталія Кличка». Саме його кандидатура викликала масу протестів і незадоволень, і більшість проголосувала проти обрання його кандидатом. Заміною Віктору Крюкову став молодий і амбітний Олександр Мороз».

Крім того, що він «молодий та амбітний», про Олександра Мороза нічого невідомо.

Від об’єднаної опозиції тут не балотуватиметься ніхто – за домовленістю, піде кандидат від ВО «Свобода», лідер гурту «Тінь сонця», автор і виконавець власних пісень Сергій Василюк. Говорити про цього, безперечно, талановитого (автор статті сам залюбки слухає «Тінь сонця») чоловіка як про можливого переможця перегонів не доводиться. Тим більше, що він мешкає у Києві, а на Кіровоградщині буває не часто.

При всьому бажанні знайти конкурента Єдіну – складно. Скоріше всього, його (конкурента) і не буде.

103-й округ

Кандидат від Партії регіонів – заступник голови облдержадміністрації, добре знаний в окрузі (працював головою Олександрійської РДА, його батько очолює одне з найбільших агроформувань України «УкрАгроКом») Сергій Кузьменко. Завдяки згаданій уже єдиній програмі регіоналів він має популярність не лише в рідному районі, а й у сусідніх.

А от політрада Олександрійської міської організації Партії регіонів висунула кандидатом першого заступника мера Людмилу Давиденко. Проте її кандидатуру не підтримали конференції решти партійних осередків. Зрештою Давиденко вирішила йти самовисуненням. Це означає позбавлення членства в партії та, відповідно, підтримки найбільшої в Україні політичної сили. А на одній популярності в Олександрії (та й то неоднозначної) далеко не заїдеш.

Конкуренцію Кузьменку міг би скласти кандидат від об’єднаної опозиції − депутат обласної ради, генеральний директор Української універсальної агропромислової біржі Віталій Журавльов. Однак він почав більш-менш активну діяльність в окрузі лише незадовго до початку кампанії.

Від КПУ балотуватиметься секретар Олександрійського міськвиконкому Вікторія Ставицька (мати міністра екології та природних ресурсів Едуарда Ставицького), «Удар» представлятиме спортсмен-викладач і бізнесмен Костянтин Ліщенко. Обоє – не найсильніші кандидати хоча б з огляду на те, що в інших районах і містах їх практично не знають.

Тому реальних конкурентів Сергій Кузьменко практично не має, залишаючись одноосібним лідером перегонів.

Резюме

Всі п’ять мажоритарників від партії влади – найімовірніші переможці виборів. Маючи в активі конкретні справи і заручившись партійною підтримкою (а штаби вже давно розгорнуті), вони впевнено лідирують кожен у своєму окрузі.

Реальних конкурентів практично немає. Однак це не значить, що кампанія буде спокійною. Вже зараз в обласному центрі активно розповсюджуються листівки проти Олександра Шаталова і Станіслава Березкіна з, м’яко кажучи, недостовірною інформацією. Чим ближче до виборів – тим більше буде бруду, в тому числі в районах.

Оригінал публікації

Немає коментарів

Крапка

Це – останній запис у блозі. Новий рік – нове життя. Надалі читайте мене тут: http://a-lysenko.tumblr.com  

На платформі Blogger.