Під Смоліним починають будувати ядерний завод

Україна зробила вагомий крок до здобуття енергетичної незалежності. Минулого четверга на будівельному майданчику під Смоліним Маловисківського району прем’єр-міністр Микола Азаров, голова Кіровоградської облдержадміністрації Сергій Ларін та генеральний директор державної корпорації «Росатом» Сергій Кірієнко ввігнали в землю металеву палю ‒ як символ початку будівництва заводу з виробництва ядерного палива.

Передісторія питання

22 вересня 2010 року Кабінет Міністрів України затвердив паливну компанію державної корпорації «Росатом» (Російська Федерація) «ТВЕЛ» переможцем тендеру на вибір технології для будівництва заводу з виробництва ядерного палива для реакторів атомних електростанцій ВВЕР-1000.

27 жовтня того ж року сторони підписали рамкову угоду про створення в Україні спільного підприємства з виробництва ядерного палива для реакторних установок ВВЕР-1000 за російськими технологіями.

9 вересня 2011 року український Державний концерн «Ядерне паливо» та російська компанія «ТВЕЛ» підписали установчий договір про створення спільного приватного акціонерного товариства «Завод із виробництва ядерного палива», яке і займеться будівництвом об'єкта в Україні. Частка України в СП становитиме 50% плюс 1 акція, Росії – 50% мінус 1 акція.

Комісія «Ядерного палива» для розміщення заводу рекомендувала затвердити майданчик біля селища Смоліне. Конкурентами селища були Славутич та Жовті Води. Однак Кіровоградщині – за активної участі в процесі голови ОДА Сергія Ларіна ‒ вдалося перемогти в конкурсі.

29 жовтня 2011 року в Смоліному відбулися громадські слухання, учасники яких – мешканці селища ‒ одноголосно підтримали ідею будівництва заводу.

Загальна вартість будівництва заводу (перша й друга черги) ‒ 462,5 мільйона доларів США.

Довідка

Паливна компанія «ТВЕЛ» входить до складу Держкорпорації «Росатом». Основною діяльністю компанії є розробка, виробництво і реалізація (включаючи експорт) ядерного палива та супутньої неядерної продукції.

До складу «ТВЕЛ» входять великі російські підприємства, що спеціалізуються на виробництві, поставках і науково-технічному супроводі ядерного палива на АЕС Росії, країн ближнього і далекого зарубіжжя. Паливна компанія об'єднує підприємства з виробництва газових центрифуг, розділово-субліматні заводи й заводи з фабрикації палива.

«ТВЕЛ» повністю задовольняє потреби атомної енергетики Росії в ядерному паливі. Всі російські АЕС, дослідницькі реактори, а також транспортні установки морського флоту працюють на паливі з товарною маркою «ТВЕЛ». На ядерному паливі «ТВЕЛ» сьогодні також працюють АЕС Німеччини, Швейцарії, Швеції та Нідерландів. На підприємствах компанії виробляється паливо для атомних станцій Китаю, Індії та Ірану. Загалом ВАТ «ТВЕЛ» повністю забезпечує потреби 76 енергетичних реакторів в Росії і 15 країнах Європи та Азії (17% світового ринку), 30 дослідницьких реакторів у світі. Крім основної продукції – ядерного палива, – «ТВЕЛ» поставляє на російський і світовий ринки неядерну продукцію: цирконій, літій, кальцій та інші матеріали.

Державний концерн «Ядерне паливо» є державним господарським об'єднанням, утвореним відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2008 року № 650. Концерн діє на принципах повної господарської самостійності та самоокупності, несе відповідальність за результати провадження господарської діяльності та виконання зобов'язань.

Основною метою діяльності Концерну є створення виробництва ядерного палива.

Концерн утворено для: вдосконалення управління атомно-промисловим комплексом; розвитку уранового та цирконієвого виробництва; створення виробництва елементів власного ядерного палива та потужностей із фабрикації тепловиділяючих збірок; досягнення світового рівня конкурентоспроможності продукції й отримання прибутку від провадження виробничої, інвестиційної, комерційної, торговельної, фінансової, посередницької та іншої господарської діяльності в порядку та на умовах, установлених законодавством та Статутом.

Контроль за діяльністю концерну здійснює Міністерство енергетики та вугільної промисловості України.

До складу концерну входять державні підприємства: «Східний гірничо-збагачувальний комбінат», «Смоли», «Дніпропетровський завод прецизійних труб», «Український науково-дослідний та проектно-розвідувальний інститут промислової технології».

Із перших вуст

Перед початком урочистостей до журналістів – обласних, всеукраїнських та російських ЗМІ ‒ підходить генеральний директор Державного концерну «Ядерне паливо» Тетяна Амосова. Вона розповідає про деякі особливості створюваного підприємства:

‒ Ми плануємо пуск заводу 15 вересня 2015 року. В нас дуже точна дата визначена, й ми будемо намагатися встигнути до неї запустити першу чергу заводу.

Так як наш завод є ядерною установкою, ми здійснили низку дуже важливих заходів. Ми обрали майданчик, провели громадські слухання в Смоліному, і громада селища одностайно проголосувала за те, щоб тут будувався завод. Ми запланували і найближчим часом будемо затверджувати й утілювати в життя достатньо велику кількість соціальних заходів. Загальна сума цих заходів, які проводитимуться під час будівництва (перша і друга черги), ‒ 225 мільйонів гривень. Ми сподіваємося, що соціальна інфраструктура Смоліного відповідатиме високій технологічній якості продукції, що вироблятиметься на заводі.

Перша черга заводу – це автоматизований механічний випуск твелів.

На другому етапі ми освоїмо виробництво порошку й таблеток, які фактично і є тією сировиною, з якої виготовляються твели.

Державний концерн «Ядерне паливо» розташований у Кіровоградській області у трьох місцях. Поки це шахти ‒ Інгульська, Новокостянтинівська (на найбільшому в Європі урановому родовищі) та Смолінська.

Ми проклали дорогу, підготували майданчик для стоянки техніки. Найближчим часом тут уже з’являться бурові установки. Тобто ми починаємо будівельні роботи, які поки не стосуватимуться безпосередньо ядерної установки. Сам завод – його «серце», так би мовити, ‒ ми почнемо будувати після відповідної постанови Кабінету міністрів.

Окремо Амосова наголошує на екологічній безпечності заводу.

‒ Наш проект пройшов усі експертизи ‒ це 12 експертиз, ‒ пояснює вона. ‒ У тому числі, його перевіряли й екологи. Експертний висновок екологів отриманий чотири місяці тому. Він абсолютно однозначний і чіткий: жодної загрози здоров’ю людей та навколишньому середовищу проект не несе. Завод даватиме дозове навантаження у 500 разів менше, ніж це передбачено нормативами.

Гендиректор «Ядерного палива» також розповідає про майбутні робочі місця:

‒ Наразі триває будівництво Новокостянтинівської шахти, яка повністю забезпечить потреби заводу.

При повному завантаженні підприємства на ньому працюватимуть до чотирьохсот осіб. При цьому потреба у вузьких спеціальностях складає лише сорок чоловік ‒ висококваліфіковані технологи. Ми будемо навчати їх. У нинішньому році зі Смоліного за рахунок державного бюджету відправили вчитися чотирьох студентів.

Решта професій – середньої кваліфікації. Таких працівників випускають вузи Кіровоградської області, технікуми, ПТУ. Їхню підготовку ми здійснюватимемо на території Смоліного. Крім того, передбачена підготовка на підприємствах нашого партнера з Росії – державної корпорації «Твел». Усіх фахівців на момент пуску заводу ми підготуємо.


Селищний голова Смоліного Микола Мазура вже знає, куди витратити обіцяні мільйони на соціальний розвиток.

‒ Ми, звичайно, дуже очікуємо на те, що Смоліне виграє від будівництва заводу, ‒ каже він. ‒ Нам мають бути виділені кошти на соціальні потреби. Зокрема, ми плануємо оновити комунальне господарство, значно модернізувати лікувальну установу. Кошти також повинні піти на дитячі садки й школи. Головне – щоб працівники заводу, наші мешканці, відчували себе комфортно.

Згодом на майданчику з’являється урядова делегація на чолі з прем’єр-міністром Миколою Азаровим. Представники влади та українські й російські ядерники заходять у намет, де їм демонструють макет майбутнього підприємства. Після цього Азаров, голова облдержадміністрації Сергій Ларін та генеральний директор державної корпорації «Росатом» Сергій Кірієнко по черзі беруться за кувалду. Вони забивають у землю металеву палю – як символ початку будівництва.


На урочистостях. Зліва направо: голова Кіровоградської облдержадміністрації Сергій Ларін, прем’єр-міністр України Микола Азаров, депутат Кіровоградської обласної ради Віталій Грушевський. Фото Олени Карпенко.

‒ Я дуже радий, що сьогодні розпочинається реалізація грандіозного, найбільшого за всі роки незалежності проекту, ‒ говорить на короткому брифінгу Микола Азаров. ‒ Те завдання, яке ми поставили, ‒ забезпечення енергетичної незалежності України, ‒ набуває цілком реальних рис. Тут, на цьому місці, буде побудований завод, який дозволить забезпечувати ядерним паливом усі тринадцять українських реакторів і плюс ще два, які побудуємо до 2015 року. Це завдання – стратегічної важливості.

Крім того, будівництво заводу допоможе розвинути соціальну інфраструктуру. Мене питали мешканці селища: «Чи є в нас якась перспектива?» Так от, спорудження заводу відкриває перспективи не лише перед працівниками уранових шахт. Перспективи відкриваються перед мешканцями всієї Кіровоградської області. Модернізація й будівництво закладів охорони здоров’я, шкіл, житла, доріг тощо ‒ на все це будуть спрямовані кошти від будівництва.

Дуже важливо, що проект – екологічно безпечний. Усі, абсолютно всі екологічні норми й вимоги, дотримані.

І ще одне, надзвичайно важливе. Цей проект відкриває нову сторінку в історії співробітництва України з її стратегічним партнером – Російською Федерацією. У жовтні 2010 року з тодішнім прем’єр-міністром, а нині – Президентом Росії Володимиром Путіним підписали угоду, зараз ми приступаємо до її практичної реалізації. Співпраця в галузі ядерної енергетики – це ціла величезна сфера у взаєминах наших двох держав. Я обов’язково привітаю сьогодні свого колегу Дмитра Медвєдєва з такою важливою подією.


Гендиректор «Росатому» Сергій Кірієнко наголошує на важливості співпраці між Україною та Росією. Він також пояснює основні принципи такого співробітництва:

‒ Для нас важливо, що ми у відкритих конкурентних умовах перемогли в тендері, оголошеному урядом України. Система нашого співробітництва ґрунтується на тому, що п’ятдесят плюс одна акція, тобто контрольний пакет, знаходиться в нашого українського партнера, концерну «Ядерне паливо». При цьому ми передаємо сюди найсучасніші технології, такі, які використовуються в Росії та Європі. Відтак завод матиме ще й експортний потенціал.

Я знаю, що був дуже складний конкурс при виборі майданчика для будівництва заводу. І приємно, що обрали саме під Смоліним ‒ легендарним атомним селищем.

Наша співпраця в ядерній галузі носитиме системний і комплексний характер. Можливо, у майбутньому з’явиться спільне підприємство, але вже на російській території. П’ятдесят плюс одна акція в цьому випадку будуть у російської сторони. Ці паритетні правила ‒ контрольний пакет акцій належатиме країні, на території якої знаходитиметься підприємство, ‒ працюватимуть постійно.


Останнім на брифінгу виступає міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Бойко. Він упевнений, що будівництво заводу під Смоліним – не останній спільний проект України та Росії.

‒ Ми починаємо будівництво одного з найсучасніших підприємств на території України, ‒ говорить Бойко. ‒ Крім того, ми даємо поштовх розвитку регіону і в соціальному плані, про що вже сьогодні неодноразово говорилося.

Ми провели велику підготовчу роботу. Але прекрасно розуміємо, що головне – ще попереду. Нам доведеться ударно попрацювати, щоб у 2015 році запустити першу чергу. Я впевнений, що ми успішно впораємось із цим завданням, адже маємо дуже хорошу команду, яка націлена на досягнення кінцевого результату.

На цьому прикладі кооперація України й Росії не закінчиться. Я переконаний, що ми у своїй співпраці підемо далі й обов’язково втілимо у життя ще не один проект, спрямований на благо наших двох країн.


Резюме

Що ж, якщо відкинути цілком обґрунтований пафос із нагоди початку будівництва ядерного заводу, отримають Україна в цілому та Кіровоградщина зокрема?

По-перше, створення високотехнологічного підприємства дозволить Україні на 100 відсотків забезпечити свої АЕС паливом.

По-друге, робочі місця й зарплати. Ще на громадських слуханнях у Смоліному Тетяна Амосова пообіцяла, що робітники заводу не отримуватимуть менше 4 тисяч гривень на місяць.

По-третє, сотні мільйонів гривень для потреб соціальної сфери.

По-четверте, створення заводу потягне за собою ‒ і вже є відповідна позиція кабміну з цього приводу ‒ нарощування об’ємів видобування уранової руди. А це, у свою чергу, ‒ знову робочі місця, розвиток інфраструктури, відрахування до бюджетів усіх рівнів тощо.

По-п’яте, проект є екологічно безпечним.

Як вважають в уряді України, проект стане одним із найамбітніших загальнонаціонального рівня. Його реалізація дозволить Україні ввійти у світовий елітний клуб країн-виробників ядерного палива.

Оригінал публікації

Немає коментарів

Крапка

Це – останній запис у блозі. Новий рік – нове життя. Надалі читайте мене тут: http://a-lysenko.tumblr.com  

На платформі Blogger.