Завідуюча обласним перинатальним центром Тетяна Мітєва: «Ми не втрачаємо жодної хвилини»

Новини Кіровоградщини поспілкувалися з завідуючою Кіровоградським обласним перинатальним центром Тетяною Мітєвою.

ДОВІДКА. Кіровоградський обласний перинатальний центр став першим обласним перинатальним центром третього рівня, відкритим у рамках реалізації Національного проекту «Нове життя – нова якість охорони материнства та дитинства», ініційованого Президентом Віктором Януковичем.

Будівництво центру розпочали в листопаді 2010 року. Загальна кошторисна вартість склала 35,4 млн грн., у тому числі було закуплене медичне обладнання на суму 22,6 млн грн. Крім того, від Фонду Віктора Пінчука до центру надійшло обладнання для відділення інтенсивної терапії новонароджених на суму 4,3 млн грн.

Центр відкрили 31 січня 2012 року. В урочистостях узяли участь Президент Віктор Янукович, перший заступник голови Адміністрації Президента Ірина Акімова, міністр охорони здоров’я Олександр Аніщенко, голова Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами Владислав Каськів, відомий підприємець і меценат Віктор Пінчук, голова Кіровоградської облдержадміністрації Сергій Ларін, голова Кіровоградської облради Микола Ковальчук та інші високопосадовці.

У лютому невідомі «доброзичливці» влили у бочку з медом ложку дьогтю. В пресі з’явилася інформація про те, що Кіровоградський обласний перинатальний центр одразу після показового відкриття закрили до 20 березня, оскільки він абсолютно не готовий до роботи через відсутність необхідного обладнання та кваліфікованих фахівців. Обласна влада, терміново провівши екскурсію для журналістів місцевих та всеукраїнських ЗМІ, розсіяла всі чутки щодо готовності центру, а 1 березня там уже народилася перша дитина ‒ дівчинка вагою 3,27 кг і зростом 50 см.

Заклад включає в себе обласну жіночу консультацію; кабінети діагностики та лікування безпліддя і невиношуваності; централізоване моніторингове спостереження за вагітними з ускладненим перебігом вагітності; пологове та гінекологічне відділення обласної лікарні; виїзну бригаду невідкладної акушерської допомоги; палату інтенсивної терапії для вагітних, породіль та новонароджених обласної лікарні; лабораторно-діагностичну службу (радіоізотопна лабораторія), імунологічну лабораторію, лабораторію ПЦР, медико-генетичний кабінет; відділення допоміжних репродуктивних технологій.

Створення перинатального центру дало можливість сконцентрувати висококваліфікований медичний персонал та сучасну апаратуру в одному закладі. Це дозволило надавати ефективнішу допомогу жіночому населенню області, покращити обстеження й лікування вагітних із різноманітними ускладненнями. Відкриття новітнього перинатального центру в Кіровограді сприяє зупиненню тенденцій смертності немовлят від уроджених вад. (У Кіровоградській області у 2010 році цей показник становив 28,7%, у 2011 році – 32,2%.)

‒ Тетяно Миколаївно, давайте почнемо зі статистичних даних та основних завдань центру.

‒ Станом буквально на вчора (14 листопада. ‒ Ред.) у нас відбулося 956 пологів. Народилося 1002 діток. Це з урахуванням 45-ти двієнь.

Не всі двійні були, скажімо так, простими і благополучними, вони були з певними складнощами і труднощами. Слава Богу, благополучно всі народилися, ми отримали нормальний результат із розродження двійнят. Одне з завдань нашого центру, до речі, ‒ розродження багатоплідних вагітностей.

Але найголовніше завдання ‒ прийняття передчасних пологів. На сьогоднішній день кількість таких пологів вже перевищує 160. Це більше 17% від загальної кількості пологів, які пройшли в перинатальному центрі. Цифра ‒ дуже серйозна. Ми взяли на себе всі передчасні пологи в області, всі пологи, які до 34 тижнів. Тобто ті пологи, які несуть у собі високий ступінь ризику. Ризику не тільки для життя, але і для здоров'я, для благополучного розвитку дитини. Інакше кажучи, наше завдання ‒ так провести передчасні пологи, раціонально, за новими технологіями, вжити реанімаційних заходів, зробити все, словом, щоб ці дітки жили з найменшими можливими ускладненнями.

З усієї кількості жінок, які надійшли з симптомами передчасних пологів, тільки 14 відразу ж народжували. Решті ‒ 146-ти ‒ ми змогли продовжити вагітність, вжити заходів, які попередили ускладнення ‒ і у вагітних, і у діток. Це теж дуже суттєва перемога. Для цього, звичайно, треба володіти знаннями, технологіями, треба як наявність обладнання, так і вміння на ньому працювати.

Окремо хочу відзначити наших неонатологів (неонатологія ‒ розділ медицини, який вивчає немовлят і новонароджених, їхній ріст і розвиток, захворювання і патологічні стани. ‒ Ред.) ‒ це відділення дитячої реанімації та інтенсивної терапії. Вони за період існування центру стали справжніми асами. Вони на найвищому рівні проводять заходи з реанімації, інтенсивної терапії. З кожним місяцем ефективність їхньої роботи зростає, результати стабільно поліпшуються.

Наприклад, в однієї з двієнь термін був лише 26 тижнів, трохи більше половини вагітності. Так сталося, що, незважаючи на вжиті заходи, пологи все ж почалися. До того ж жінка поступила з водами, що вже відійшли, тому важелів у наших руках, для того щоб продовжити вагітність, було дуже мало. Так природа розпорядилася. Один із плодів вдалося провести настільки благополучно, що зараз ця дитина вже важить більше двох кілограмів. А завдяки ще й хірургічним заходам вона почувається задовільно, відповідає своєму віку, досить добре розвивається і має доволі хороший прогноз для життя.

Всі дітки, які до нас переводяться на другий етап виходжування, благополучно виписуються.

Що стосується діток, які мають аномалії розвитку, ними також займаємося безпосередньо ми. Намагаємося максимально контролювати ситуацію, в тому числі, звісно, і в районах. Крім того, коли жінка поступила на етапі вагітності, ми намагаємося визначити, наскільки ця аномалія розвитку сумісна з життям. Відповідно, вирішуємо, на якому рівні потрібна корекція. Якщо це кіровоградський, наш, рівень ‒ залишаємо у себе. Якщо ж цей рівень більш спеціалізований ‒ зв'язуємося з провідними інститутами Академії наук і фахівцями Києва, веземо на консультації, на пологи і подальший етап корекції. Ця схема чітко відпрацьована. 21 жінка проконсультована в Інституті акушерства і гінекології Академії медичних наук, проведені відповідні родові й післяродові заходи для реабілітації і жінок, і новонароджених.

Також буває, що дитина народжується у нас, але по факту народження визначається, що порок розвитку дуже складний. Тоді ми в екстреному порядку користуємося санавіацією і транспортуємо в спеціалізоване відділення інституту Академії наук.


‒ Допомога фахівців перинатального центру платна чи ні?

‒ Повністю безкоштовна.

Хочу наголосити, що у нас настільки відрегульована система консультування суміжними спеціалістами, що в будь-який час доби, в будь-які дні, в тому числі й вихідні, жінку проконсультують і обстежать у повному обсязі як фахівці перинатального центру, так і фахівці суміжних профільних відділень обласної лікарні. Повторю: в будь-який час, без обмежень. Це дає нам можливість дуже оперативно діяти, своєчасно приймати рішення і надавати допомогу.


‒ З якими показаннями до вас потрапляють жінки?

‒ Показання чітко визначені наказами міністерства охорони здоров'я, управління охорони здоров'я обласної державної адміністрації та нашими. З цими наказами ознайомлені всі районні фахівці галузі, всі жіночі консультації Кіровограда й області. Вони знають, яку жінку, куди і коли їм треба направити, терміни і так далі. Але шлях на госпіталізацію завжди лежить через консультацію, яка є структурним підрозділом перинатального центру.

На сьогоднішній день у перинатальному центрі 100 ліжко-місць, з них 70 ‒ акушерських. За час нашої роботи ми зрозуміли, що 70 акушерських ліжок цілком достатньо для всієї Кіровоградської області. Наявних апаратури та бюджетних коштів ‒ теж.


‒ Центр відкрили за участі Президента Віктора Януковича 31 січня нинішнього року. З тих пір увага влади до вас не ослабла?

‒ Увага влади не тільки не ослабла, а, навпаки, зросла. З нами працює безпосередньо Адміністрація Президента, постійно запитують, які завдання ми перед собою поставили, які проблеми є і як допомогти у їх вирішенні.

З 5 по 9 листопада у Вінниці відбувся міжнародний тренінг, який був організований при безпосередній участі влади, з підготовки кадрів, обговорення актуальних проблем. На ньому були присутні представники як міністерства охорони здоров'я, так і Адміністрації Президента. Вони переговорили з усіма керівниками перинатальних центрів, обговорили нагальні проблеми. Є ж загальні якісь питання, а є конкретні для кожного центру. Так от, реакція з боку влади ‒ миттєва.

У той же час і моніторинг нашої роботи ведеться досить жорстко: наскільки ми відповідаємо цьому високому рівню, наскільки своєчасно надаємо допомогу, наскільки використовуємо свої ресурси. Ми чітко, регулярно і дуже конкретно звітуємо ‒ щомісяця.

‒ Відразу ж після відкриття, як ви напевно пам'ятаєте, в пресі розгорівся скандал. Мовляв, це все показуха, центр відкрили ‒ й одразу ж закрили. Згодом інформацію спростували. Цей скандал якимось чином вплинув на вашу роботу? Які взагалі фактори впливають на роботу центру, адже його фахівці практично щодня зустрічаються з необхідністю рятувати життя?

‒ У той період ми, звичайно, відчували певний психологічний тиск. Скандал цей був украй неприємним. Тим не менше ми ‒ та професійна категорія, представники якої повинні в будь-якій екстремальній ситуації не втрачати самовладання і бути готовими надати допомогу. Так що в професійному плані скандал на роботу ніяк не вплинув.

Психологічно іноді складно, тому що дуже багато термінових звернень, ургентних, які вимагають різкої реакції. У цьому сенсі всі зовнішні подразники відволікають.

Втім, незважаючи на все це, я можу з упевненістю заявити, що ми ніде не втрачаємо жодної хвилини, і на якість роботи ніщо не впливає.


‒ Кіровоградський обласний перинатальний центр став першим таким закладом в Україні. Складно відчувати себе першими?

‒ Не те слово. Дуже складно. На останніх нарадах, підведеннях підсумків наш центр визнаний одним із тих, які повністю відповідають усім вимогам до перинатальним центрам третього рівня. Наша робота оцінена як позитивна ‒ з поліпшенням основних показників акушерсько-гінекологічної допомоги. В першу чергу це зниження ‒ практично вдвічі ‒ перинатальної смертності (статистичний показник, що відображає всі випадки смерті плодів або немовлят у період від 22 тижня вагітності до 7 доби після народження. Перинатальна смертність включає випадки мертвонародження, а також ранньої дитячої смертності, тобто до 7 повних діб від народження. ‒ Ред.) За материнською смертністю також спостерігається зниження, хоча глобальні підсумки підводити ще рано. Крім того, можна відзначити і зниження дитячої захворюваності та інвалідності в області.

Для нас це звучить дуже оптимістично. Це дуже надихає і дає стимул для роботи. Однак і означає ще більшу ступінь відповідальності. Ми ніяким чином не можемо дозволити собі навіть на хвилинку ослабити свої позиції, знизити темпи роботи і розвитку, ентузіазм. На нас постійно дивляться як на перших, показових, як на президентський центр.


‒ Ми багато сьогодні говоримо про ваші досягнення. А чого (чи кого) не вистачає перинатальному центру?

‒ Наш центр у цьому плані ‒ не виняток. На згаданому тренінгу у Вінниці я спілкувалася з керівниками існуючих центрів (а таких установ в Україні вже п'ять, шостий готується до відкриття в Полтаві) ‒ проблеми практично одні й ті ж. Найбільш гостро стоїть питання достатньої кількості добре підготовлених неонатологів.

На державному рівні прийнято рішення знайти ці кадри, але ми вже й самі працюємо над вирішенням проблеми. Ми домоглися того, що на нашій базі відбувається підготовка інтернів-неонатологів.

Ще одна проблема ‒ штати загалом. Пропрацювавши вісім місяців, ми бачимо, що є необхідність у розширенні штатів. Зараз у нас ‒ 197 штатних одиниць, центр повністю укомплектований. Але якщо при відкритті ми просто взяли запропонований міністерством штатний розклад, то зараз уже ясно, що необхідно більше фахівців.

Що стосується матеріально-технічної бази, то устаткування достатньо. Ми у порівнянні з іншими центрами навіть трохи краще оснащені.


Оригінал публікації

Немає коментарів

Крапка

Це – останній запис у блозі. Новий рік – нове життя. Надалі читайте мене тут: http://a-lysenko.tumblr.com  

На платформі Blogger.