Табалови і «Батьківщина»: хто кого кинув?

В Україні 12 грудня запрацювала Верховна Рада сьомого скликання. «Героями» того дня стали батько та син Табалови, які, потрапивши до парламенту від партії «Батьківщина», відмовилися входити до її фракції.

Спершу – про головні підсумки роботи новообраної Ради.

Офіційно

12 грудня депутати створили фракції. Станом на сьогодні картина виглядає таким чином (за даними офіційного сайту Верховної Ради).

Фракція Партії регіонів. Кількість − 209 депутатів. Голова фракції − Олександр Єфремов. Перший заступник − Михайло Чечетов, заступники – Володимир Бандуров, Юрій Воропаєв, Сергій Клюєв, Сергій Тігіпко, Олексій Кунченко, Михайло Мироненко та Юрій Самойленко.

Фракція Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина». Кількість – 99 депутатів. Голова фракції – Арсеній Яценюк. Його заступники – Сергій Соболєв, Дмитро Шлемко, В’ячеслав Кириленко, Борис Тарасюк, Сергій Сас, Андрій Іванчук та Сергій Пашинський.

Фракція політичної партії «УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка». Кількість – 42 депутати. Голова фракції – Віталій Кличко, його заступники – Віталій Ковальчук та Віктор Пинзеник.

Фракція Всеукраїнського об’єднання «Свобода». Кількість – 36 депутатів. Голова фракції – Олег Тягнибок, його заступник – Андрій Мохник.

Фракція Комуністичної партії України. Кількість – 31 депутат. Голова фракції – Петро Симоненко. Його перший заступник – Адам Мартинюк, заступник – Валентин Матвєєв.

27 народних депутатів не ввійшли до складу жодної фракції чи групи.

Наступного дня народні обранці проголосували обрали спікера та його заступників. Головою Верховної Ради, отримавши підтримку 250 депутатів, став регіонал Володимир Рибак, його першим заступником – комуніст Ігор Калєтнік, заступником – представник «Свободи» Руслан Кошулинський.

Рада також надала згоду на призначення прем’єр-міністром України Миколи Азарова, кандидатуру якого подав на розгляд Президент Віктор Янукович. Того ж дня глава держави підписав указ про призначення Азарова прем’єром.

Депутати також ухвалили постанову, якою передбачено, що в парламенті нинішнього скликання діятимуть 27 комітетів та одна спеціальна комісія.

Верховна Рада продовжила свою роботу у вівторок, 18 грудня, коли цей номер готувався до друку. Про всі найголовніші та найцікавіші законопроекти і призначення оперативно інформував та інформуватиме надалі сайт www.novosti.kr.ua.

Бійцівський клуб

Новобрані депутати працювали 12 грудня не лише головами. Рукам теж робота знайшлася.

11-го ввечері прес-служба об’єднаної опозиції розповсюдила сенсаційну новину: кіровоградці Олександр та Андрій Табалови, які потрапили до парламенту від «Батьківщини» (перший був 49-м у списку, другий виграв у мажоритарному окрузі в обласному центрі), відмовляються входити до складу фракції цієї партії. Відтак, наголошувалося у прес-релізі, вони мають скласти з себе депутатські повноваження.

Мотивація така. Батько й син Олександр та Андрій Табалови ще під час виборчої кампанії, 5 серпня 2012 року, як і решта їхніх соратників по ОО «Батьківщина», підписали присягу. Цитата з неї: «Я, Табалов Олександр Миколайович (Табалов Андрій Олександрович), маю честь бути кандидатом у народні депутати від Об’єднаної опозиції ВО «Батьківщина» і беру на себе зобов’язання в разі мого обрання вступити до фракції «Батьківщина» у Верховній Раді VII скликання та ані юридично, ані фактично не виходити з неї протягом дії мандату, наданого мені виборцем <…> Перед Господом Богом та перед Українським народом публічно присягаю дотримуватися цих зобов’язань, а в разі принципової зміни моєї політичної позиції врозріз із позицією Об’єднаної опозиції ВО «Батьківщина», від якої мене буде обрано, вважаю справою честі та зобов’язуюся скласти повноваження народного депутата України». (Присяги, підписані Табаловими, можна знайти на www.novosti.kr.ua.)


На знімку: білборд на вулиці Короленка в Кіровограді. Фото Олени Карпенко, Новини Кіровоградщини

Лідер «Батьківщини» Арсеній Яценюк узяв провину на себе.

Те, що сталося з Табаловими, – це моя особиста відповідальність за те, що люди, які клянуться на Біблії, які клянуться своєю родиною, при цьому зраджують, − заявив він журналістам.

А ще оди лідер опозиції – Олександр Турчинов – сказав, що у Кіровограді треба провести перевибори:

− Ми будемо вимагати того, щоб на окрузі № 99 були оголошені повторні вибори і щоб наступний за списком депутат (замість Олександра Табалова. – Ред.) зайшов до парламенту.

На думку ж народного депутата від «Батьківщини», голови Кіровоградської обласної організації цієї партії Валерія Кальченка, нічого з цього не вийде.

Юридичної можливості позбавити Табалових депутатських мандатів немає, − констатував він на прес-конференції в обласному центрі 14 грудня. − Справа знаходиться винятково в моральній площині.

Батько й син тим часом зраджувати свою мрію – стати народними депутатами − не збиралися. 12-го вранці вони з’явилися у кулуарах Верховної Ради та спробували ввійти до зали. Це виявилося надскладним завданням, із яким так і не вдалося впоратись. На шляху потенційних «тушок» («тушка» − депутат, який перейшов із фракції однієї партії до іншої, отримавши за це якісь преференції у вигляді грошової винагороди, лобіювання бізнес-інтересів тощо. – Ред.) стали «свободівці» та представники «Батьківщини». Стусанами вони виштовхали Табалових у коридор.

Олександр і Андрій Табалови намагалися прорватися до зали засідань ще кілька разів через різні входи, але всюди отримували відсіч. В одній із сутичок молодшому навіть пошкодили вухо, і він був змушений звертатися за медичною допомогою.

У голлівудських фільмах люди прокидаються знаменитими. Олександру й Андрію Табаловим для здобуття шаленої популярності не довелося лягати спати. Бійки в парламенті транслювалися на телеканалі «Рада», новини й фотографії миттєво поширились Інтернетом. Світлину, на якій зафіксовано виштовхування Табалових із зали засідань, того ж дня опублікував сайт всесвітньо відомої американської газети The Wall Street Journal.

Самі батько й син 12 грудня у перервах між атаками вхідних дверей на запитання журналістів, у чому причина відмови ввійти до фракції «Батьківщини», відповідали плутано.

− Ми ще нічого не бачили, − сказав Олександр Табалов. − Ми зараз розберемося в ситуації, ми тут вперше.

Його син Андрій відповів так само неясно:

− Я не перейшов поки що ні в яку фракцію. А щодо входження у фракцію (об'єднаної опозиції «Батьківщина». - Ред.) ...(зробив паузу)... цікаве питання…

Зрадники чи ні?

Буквально того ж дня, 12 грудня, Інтернет вибухнув хвилею обурення. Виборці активно коментували подію, називаючи батька й сина зрадниками та не літературними словами. Мовляв, люди голосували не стільки за Андрія Табалова, скільки за «Батьківщину», а старший взагалі пройшов до парламенту за її списками. Невдоволення виливалося і у всілякі креативні речі: мережу завалили фотографіями бійки у Верховній Раді зі знущальними підписами, а одна користувачка Facebook повідомила, що в Кіровограді з’явилися футболки з надписом «Дякую, Боже, що я не Табалов!»

У п’ятницю батько й син нарешті дали більш-менш зрозумілі коментарі.

‒ Ще до оголошення підсумків я керівникам об'єднаної опозиції сказав, що я не ввійду у фракцію, ‒ заявив Олександр Табалов в ефірі політичного ток-шоу «Шустер Live». Він також розповів, що брав участь у фінансуванні кампанії, оскільки давно має відношення до політичної партії «Фронт Змін», та «перевиконав усі свої зобов'язання».

Його син Андрій на прес-конференції в Кіровограді був багатослівнішим і в тому, що не ввійшов до фракції «Батьківщини», звинуватив саму «Батьківщину»:

‒ Так, я не написав заяву про вступ до фракції «Батьківщини». І на даний момент писати її вже не буду… Я скажу, чому цього не зробив на першому засіданні фракції. Ні для кого не секрет, що кампанія для мене виявилися дуже важкою. І злагодженої роботи «Батьківщини», на жаль, не було. З багатьох причин. Про це і листівки брудні писали… Але ми змогли пройти. У мене вже тоді закралися деякі сумніви щодо співпраці. І на першому засіданні фракції був неприємно здивований. Тому почав сумніватися, що робити, як робити. Була розмова з Арсенієм Яценюком із цього приводу, якому я сказав, що все буде гаразд, дайте мені якийсь час. Але те, що відбулося на першій сесії… Я був неготовий до цього, адже прийшов у діловому костюмі, а не спортивному, щоб працювати, скласти присягу, голосувати за якісь питання, про які ми домовлялися ще під час виборів. Але все сталося інакше. Ви все бачили. Оце розставило всі крапки над «і». Скажемо так, я планував написати заяву про вступ до останнього моменту, але після тих подій я цього не зробив.

Табалов-молодший також вибачився перед своїми виборцями. Правда, не за те, чого вони очікували:

‒ Я можу вибачитися перед кіровоградцями за те, що не поінформував заздалегідь. Я вважаю, що ці пристрасті вщухнуть. А щодо розчарування людей, то скажу, що воно просто підбурене, зокрема ЗМІ. Я доведу кіровоградцям конкретними справами, що їх не зрадив. Політика змінюється, опозиція спочатку одна, потім ‒ інша. Я досі вважаю себе опозиціонером, тому що не підтримує мене влада, і не буде цього робити.

Кіровоградська обласна організація «Фронту Змін», яку й досі очолює Андрій Табалов, від коментарів утримується й обіцяє оприлюднити свою офіційну позицію згодом. Тим часом лідер обласної «Батьківщини» Валерій Кальченко вимагає від «ФЗ» «вибачень за зраду».

Коментарі

Колишній кандидат у народні депутати, перший заступник генерального директора Кіровоградської обласної державної телерадіокомпанії Андрій Богданович:

‒ Сумно, що принциповість і щирість ‒ порожні слова як для опозиції в цілому, так і для депутатів Табалових. Валерій Кальченко розповідає, що знав про те, що Табалови стануть «тушками», але мовчав заради перемоги. Тобто практично брехав виборцям. Самі Табалови просто використовували кіровоградців у своїх інтересах. А потім виборці запитують: чому ж опозиція ніяк не може перемогти в рамках країни Партію регіонів? Ось конкретний приклад і відповідь: безпринципність, брехня і особиста фінансова вигода керівництва «об’єднаних». Думаю, з 12 грудня Табалови, говорячи мовою їхніх передвиборних технологій, не «свої» в Кіровограді, а найсправжнісінькі чужі.

Народний депутат, член фракції «Батьківщини», голова Кіровоградської обласної організації цієї політичної сили Валерій Кальченко (на прес-конференції в Кіровограді):

‒ Партійна організація «Батьківщини» вважає за необхідне нагадати Табаловим, що 5 серпня 2012 року вони як кандидати у народні депутати України підписали у центральному штабі об’єднаної опозиції присягу на вірність народу України та зобов’язались увійти до складу фракції «Батьківщини». У тексті присяги міститься й публічне зобов’язання: в разі принципової зміни політичної позиції в розрізі з позицією «Батьківщини» обраний депутат зобов’язується скласти повноваження народного депутата України. тому обласна партійна організація «Батьківщини» засуджує дії Табалових та кваліфікує їх як обман виборців.

Ми також вважаємо – це важливо, ‒ що обласна та кіровоградська міська організації партії «Фронт Змін» повинні вибачитись перед виборцями за зраду голови обласної партійної організації «Фронту Змін» Андрія Табалова. Обласна партійна організація закликає виборців, які проголосували за Андрія Табалова, не визнавати його народним депутатом, ігнорувати як політика та вимагати здати свій мандат.

Колишній кандидат у народні депутати від партії «УДАР» Євген Манженко (для «5 каналу»):

‒ Це не було несподіванкою для політичних сил, це не було несподіванкою навіть для виборців. Але були очікування: може, все-таки, станеться якось не так? Може, хоч молодший Табалов ‒ європеєць, навчався у Лондоні ‒ не піде стопами свого батька.

Голова Кіровоградської обласної організації ВО «Свобода» Олександр Ромащенко (у прямому ефірі ток-шоу «Ми» на каналі «Кіровоград»):

‒ Люди стояли не за Табалова. Вони стояли за справедливість <…> Чоловік завжди повинен тримати своє слово. Якщо вже підписалися, заприсяглися – дотримуйтесь свого слова. Тому б я на їхньому місці просто кинув би цим депутатським значком.

Заступник голови обласної організації Партії регіонів Валерій Манухін (у прямому ефірі ток-шоу «Ми» на каналі «Кіровоград»):

‒ Слава Богу, що в Кіровограді є люди, які зрозуміли, що таке об’єднана опозиція. Мандати у Табалових забрати? Ну якщо є така норма закону, нехай хтось це зробить. Я їхній вчинок як людина не схвалюю. Хочу сказати інше. Якщо Андрій Табалов виконає перший та четвертий пункти своєї програми, Кіровоград увійде до державної програми з питної води, і буде створена державна програма з ремонту дахів у Кіровограді, я аплодуватиму.

Оригінал публікації

2 коментарі:

  1. додайте будь-ласка, що "одна користувачка Facebook" - це позаштатний кореспондент сайту "весь Кіровоград" в Києві Олександра Лєвіна. Дякую

    ВідповістиВидалити
  2. Додавати пізно, газета надрукована. Якби знали раніше - обов'язково додали б. Так що доведеться нам і вам із цим якось жити )

    ВідповістиВидалити

Крапка

Це – останній запис у блозі. Новий рік – нове життя. Надалі читайте мене тут: http://a-lysenko.tumblr.com  

На платформі Blogger.