Перший пішов


Колишні працівники «Олександріявугілля» отримали перший мільйон гривень заборгованої їм заробітної плати ‒ голова облдержадміністрації Андрій Ніколаєнко зумів домовитися з фактичним власником підприємства, народним депутатом Костянтином Жеваго.


Малюнок Вадима Чернявського, Мала Виска, спеціально для Новин Кіровоградщини

ДОВІДКА. Компанія «Олександріявугілля» видобувала і переробляла вугілля Дніпровського вугільного басейну. Як виробниче об'єднання утворена в 1976 році, протягом свого існування неодноразово змінювала назву. В період максимального розвитку ‒ кінець 1980 років ‒ початок 90-х ‒ до складу компанії входили 3 шахти, 7 розрізів, 2 брикетні фабрики, 2 теплоелектроцентралі, рудоремонтний завод, ремонтно-механічні цехи та інші підрозділи.

Цілісний майновий комплекс Державної холдингової компанії «Олександріявугілля» переданий в оренду підприємствам ЗАТ «Енерговугілля» (Донецьк) й ТОВ «ІВОК «Експлерент» (Дніпропетровськ) влітку 2004 року.

У березні 2007 року товариство «Експлерент» передало орендовані ним структурні підрозділи холдингової компанії «Олександріявугілля» (розріз «Морозівський», Олександрійське ремонтно-будівельне управління, Олександрійське районне енергетичне управління, брикетну фабрику «Байдаківська» й теплоелектроцентраль № 1-2) в управління Мінвуглепрому.

У березні 2007 року Міністерство вугільної промисловості створило державне підприємство з видобутку бурого вугілля «Бурвугілля».

ДХК «Олександріявугілля» було єдиним підприємством в Україні, що займається видобуванням, переробкою і збутом бурого вугілля кар’єрним способом.

Термін оренди частки майнового комплексу ТОВ «Енерговугілля» закінчився 24 квітня 2009 року. Працівників звільнили, часто з грубими порушеннями законодавства, про що є відповідні судові рішення, а розрізи повернули у власність держави.

ЗАТ «Енерговугілля» через низку інших структур належить народному депутату, мільярдеру Костянтину Жеваго.


За сухими словами і цифрами наведеної вище довідки – долі тисяч людей, які раптом позбулися роботи, зарплати і взагалі впевненості в тому, що на них чекає завтра. Вони мітингували, просили, вимагали, подавали до суду, влаштовували акції протесту – марно.

Костянтин Жеваго входив до фракції БЮТ у Верховній Раді минулого скликання. Однак добитися від його однопартійців більш-менш зрозумілої відповіді (достукатися до самого мільярдера для простих людей ‒ це взагалі щось із області фантастики) не вдавалося.

‒ Якщо бути об’єктивним, то весь цей проект (оренда майнового комплексу «Олександріявугілля». ‒ Ред.), на мій погляд – це бізнесова дурість, ‒ довірливо поділився своїми думками з журналістами 22 грудня 2009 року на прес-конференції в Олександрії нардеп від БЮТ Володимир Яворівський. ‒ Вкласти 140 мільйонів, і нічого з цього не отримати... То нащо тепер за нього так триматися?

На прохання представників місцевих та обласних ЗМІ вмовити Жеваго все-таки зустрітися з працівниками його підприємства, щоб поглянути їм в очі, Яворівський відповів:

‒ У залі Верховної ради його місце і картка знаходяться в ряду переді мною, але, по правді кажучи, ніколи його я там і не бачив.

Інакше кажучи, Жеваго – неправий, але допомогти ми нічим не можемо. Дуже «вдале» формулювання для політичної сили, що позиціонує себе як потужна та відповідальна.

2010 року з’явилися перші «тривожні дзвіночки»: правоохоронці офіційно визнали, що обладнання «Олександріявугілля», яке перебуває у податковій заставі, потихеньку розпродується. Ось цитата з прес-релізу обласної прокуратури: «Прокуратурою Кіровоградської області за результатами наглядової перевірки порушено кримінальну справу за ч.2 ст.364 Кримінального кодексу України щодо начальника Олександрійської об’єднаної державної податкової інспекції в області за фактом зловживання владою та службовим становищем під час реалізації майна, яке перебувало в податковій заставі, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам.

У ході досудового слідства встановлено, що вказаний керівник всупереч інтересам служби, в особистих інтересах та в інтересах третіх осіб, у березні 2008 року у місті Олександрія, протиправно умисно вчинив продаж майна ВАТ ДХК «Олександріявугілля».

Вказане майно перебувало у податковій заставі, за ліквідаційною вартістю 733 тис. грн., тоді як ринкова вартість цього майна становила 3 млн. 216 тис. грн. Таким чином спричинено тяжкі наслідки державним інтересам у вигляді прямих матеріальних збитків у сумі 2 млн. 483 тис. грн.»


22 квітня 2010 року тодішній голова Кіровоградської облдержадміністрації Сергій Ларін зобов’язався вирішити проблему колишньої ДХК «Олександріявугілля».

Зобов’язання вирішити проблему «Олександріявугілля» лежить на мені, оскільки Віктор Янукович ще кандидатом у Президенти обіцяв її вирішити жителям міста, ‒ сказав Ларін.

Зрозуміло, що такі речі за три дні чи навіть місяці не робляться. Колишні шахтарі продовжували перебувати у стані невизначеності, а колеги Жеваго по фракції ‒ заявляти, що нічого вдіяти не можуть.

‒ Я взагалі не в захваті від того, що Жеваго є в наших списках, ‒ сказав 17 липня 2012-го на прес-конференції в Кіровограді керівник обласної організації «Батьківщини», народний депутат від цієї політичної сили Валерій Кальченко. ‒ Коли його підприємство працювало, видобуток вугілля був. А «Експлерент», який займався Морозівським, там нічого не робив. Але Жеваго все-таки видобував вугілля, платив. Проте заборгованість дійсно накопичувалася. І не лише по зарплаті, а ще й до Пенсійного фонду тощо.

Працівники «Олександріявугілля» пікетували офіси об’єднаної опозиції у своєму рідному місті і в обласному центрі (на знімку), були у столиці. Результат ‒ витрачені нерви і кошти на проїзд. Паралельно тривали судові засідання, однак мало хто вже вірив, що справу таки вдасться зрушити з місця.


Фото Олени Карпенко, Новини Кіровоградщини

А 20 лютого нинішнього року в блозі голови Кіровоградської облдержадміністрації Андрія Ніколаєнка, який він особисто веде на сайті газети «Украина-Центр», з’явилося повідомлення: «Ми домоглися порозуміння з власником «Енерговугілля» і область отримала перший транш – мільйон гривень – на виплату боргів із заробітної плати шахтарям. Зрозуміло, процес переговорів був непростий. Він тривав не один день. До вирішення цієї проблеми зусиль докладали усі – і влада, і самі гірники, Президент взяв це питання під особистий контроль… І нарешті нам вдалося зрушити ситуацію з мертвої точки. Це наша спільна перемога! І я переконаний, що не остання. Ніхто не розслабляється, вимоги наші ніхто не скасовував, ми продовжуємо працювати у цьому напрямку. Є проблема, значить її потрібно вирішити».

Станом на сьогодні свої кревні отримав 81 колишній працівник «Олександріявугілля». Гроші виплачуються на карткові рахунки, згідно з виконавчими листами. Як вдалося домовитися з Жеваго, Ніколаєнко не зізнається.

‒ Я не розкриватиму всіх таємниць переговорного процесу, хай це буде нашим ноу-хау, ‒ сказав він на прес-конференції 26 лютого. ‒ Це не останній мільйон, наступний транш буде, думаю, в березні. Якщо слова Жеваго не розійдуться з ділом, ми це питання обов’язково закриємо.

Загальна сума боргу із заробітної плати колишнім працівникам «Олександріявугілля» ‒ близько 30 мільйонів гривень. Так що «ноу-хау» в переговорах із Жеваго, схоже, доведеться використовувати ще не раз. Влада також має наміри ‒ правда, поки не всіх їх розкриває ‒ і стосовно самого майнового комплексу «Олександріявугілля». Питання ‒ під пильною увагою Президента Віктора Януковича.

Оригінал публікації

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Кировоградский Колизей: сатанинские зрелища

Професія «валютчик»

Три історії про русифікацію й українську мову