«Шахраї та аферисти – то найкращії артисти!»

Плануєте придбати чи продати нерухомість? Хочете в результаті лишитися без грошей або помешкання? Тоді не читайте цю статтю.

Історіями про афери з житлом списані сотні кілометрів газетних шпальт. Розповідями жертв шахраїв рясніє Інтернет (одній лише сумнозвісній «Еліті-центр» присвячено кілька сайтів). Сюжети про те, як комусь вдалося когось обдурити при купівлі-продажу житла, регулярно з’являються на телебаченні. Рекомендації, як уберегтися від шахрайства, здається, скоро вивчатимуть у школах.

І все одно знаходяться люди, які потрапляють у тенета аферистів. Нижче – кілька кіровоградських випадків.

Ціна квартири – кілограм ковбаси і дві пляшки горілки

Мешканка обласного центру М. (схильна, як потім написали в міліцейському протоколі, до вживання спиртних напоїв) вирішила продати свою однокімнатну квартиру. Дала оголошення в газети, розповіла знайомим. Через кілька днів у двері подзвонили.

На порозі стояли двоє пристойно одягнених молодиків.

– Ми – ріелтори, – гордо назвалися вони. – Можемо допомогти вам із продажем.

– Та я сама хотіла… –
засумнівалася жінка.

Однак юнаки були наполегливими і переконливими. Зрештою М. погодилась.

І справді, не минуло й двох тижнів, як «ріелтори» знайшли покупців. Сім’я, що недавно переїхала до Кіровограда з одного з райцентрів, погодилася заплатити заявлену суму. Наші «герої» допомогли М. оформити всі документи, пішли з нею до нотаріуса, перерахували гроші. Домовилися, що покупці післязавтра вже можуть привозити свої речі.

Жінку додому саму не відпустили – а раптом якісь негідники відберуть сумочку з круглою сумою всередині. Провели, зайшли до квартири, запропонували «обмити» вдалу угоду. М. із радістю погодилась. Один із «ріелторів» збігав у магазин, купив пляшку горілки й кілограм ковбаси. Сіли за стіл, випили, закусили. Жінці захотілося в туалет. У її наступній чарці, крім оковитої, вже був і клофелін.

Коли М. прокинулася, її помічників уже не було. І грошей у сумці також.

4 квартири за машину картоплі

Купуєш в обласному центрі машину картоплі, везеш її у Молдову, там обмінюєш на яблука, повертаєшся. Яблука продаєш. Навар – трикратний. Ніхто нікого не «кине» – всюди свої люди.

Про цю схему швидкого збагачення двоє кіровоградців повідали своїм чотирьом знайомим. Ті подумали і погодились. Одна біда – грошей ні в кого не було.

– Так а ви квартири закладіть, – порадили ініціатори оборудки. – Все одно через пару тижнів прибуток буде. Ми навіть можемо порадити, до кого звернутися.

– Точно! –
зраділи власники квартир. І взяли грошей під своє житло.

Картоплю закупили, фуру навантажили. Організатори «бізнесу» сіли в кабіну й рушили з місця. А через два дні повернулися.

– Митниця не пропустила, – коротко відповіли чотирьом своїм жертвам. – Із документами там щось не так.

– А гроші?

– Так у нас немає. Якби були – ми до вас і не зверталися б.


У результаті четверо кіровоградців позбулися квартир, а двоє їхніх товаришів непогано заробили, адже гроші під квартири позичав їхній подільник.

«Чорний» маклер

Кіровоградка В. – пройдисвітка найвищого ґатунку. Всі її афери юридично грамотно оформлені.

Клієнтка попросила продати будинок і придбати менший за площею і квартиру. На виручені за продаж гроші аферистка купила хатинку. Лишилося вісімнадцять тисяч доларів. В. переконала клієнтку в тому, що гроші полежать у неї в сейфі, поки не підвернеться хороший варіант із квартирою, і написала відповідну розписку.

Минув рік. Квартири немає.

– Та не було варіантів підходящих. Давай перепишемо розписку ще й на цей рік.

Минув ще один рік. Клієнтка хвилюється.

– Давай я тобі тепер не розписку напишу, а договір займу, – підійшла з іншого боку В. – Юристи так порадили, стверджують, що надійніше буде.
Клієнтка погодилася. Стара розписка полетіла у кошик зі сміттям.

Минув третій рік. Ні квартири, ні грошей. У суді, зрештою, з’ясувалося, що в договорі вказано: він дійсний лише тоді, коли додатком до нього є розписка про одержання коштів. Розписки ж, зрозуміло, немає. Шахрайка зробила великі очі й пояснила:

– Я нічого в неї не брала. Так, спочатку хотіла позичити, навіть договір займу склали. А потім передумала.

Обманута клієнтка не вчиталася в договір. Тепер повернути гроші – надзвичайно проблематично, адже документально – все «чисто».

Донька ледь не виселила батька

Жив у Кіровограді в трикімнатній квартирі колишній десантник К. Дружина давно його покинула, виїхала в Москву з донькою, вийшла там заміж. Але всі вони лишилися зареєстрованими тут, в обласному центрі.

К. продати квартиру не міг, бо вона не була приватизована. При цьому оплачувати рахунки за комунальні послуги, світло тощо теж не мав змоги. Подав документи на приватизацію.

Про це взнав колега «чорного» маклера з попередньої історії. Він знайшов контакти колишньої дружини К. та його доньки і запропонував свої послуги. Мовляв, за певну суму можна зробити так, що квартира дістанеться вам.

А батько ж як? – спитала донька.

– Ну, якось воно буде, – туманно відповів «ріелтор».

Незабаром молода москвичка приїхала у Кіровоград. «Ріелтор» пішов до суду представляти її інтереси. Продемонстрував документи з печаткою ЖЕКу – ніби колишня дружина К. і донька цікавилися квартирою, подавали якісь запити й отримували відповіді. Показав кілька квитанцій про оплату комунальних послуг (а донька К. справді після свого приїзду щось там оплатила). ЖЕК, правда, заявив, що ніяких запитів не було. Але суд усе одно задовольнив позов про вселення.

Колишній десантник не здався й подав апеляцію, яку, на щастя для нього, задовольнили. Однак усе могло бути і зовсім інакше.

Хіт-парад

«УЦ» попросила відомого кіровоградського фахівця з нерухомості Віктора Делюрмана, який часто представляє в судах інтереси ошуканих шахраями, допомогти у складанні рейтингу житлових афер. Наведений далі перелік не можна, звісно, вважати офіційним, однак він усе-таки вимальовує якусь більш-менш цілісну картину.

Четверте місце: афери з завдатками

Шахраї знімають квартиру і беруть під неї у довірливих співвітчизників завдатки. Скажімо, тисячі по дві гривень. Обдурена людина, зіткнувшись із проблемою, найчастіше махає рукою: «Та гори воно вогнем!», адже послуги юриста коштують недешево, плюс судові витрати. Та й довести у суді важко, бо все, з юридичного погляду, оформлено правильно.

Між іншим, продавець не має права залишити завдаток у себе після відмови покупця на будь-якому етапі угоди. Але не всі про це знають.

Третє місце: «нечисте» (проблемне) житло

При продажу житла продавець приховує від покупця якусь проблему. А потім вона «вилазить». Це можуть бути права третіх осіб, які, скажімо, несподівано заявляють про спадщину, неузаконені добудови, які доведеться легітимізувати вже новому власнику.

Іноді угоди укладаються з недієздатними особами. Річ у тім, що недієздатність, визнана судом, не завжди помітна при спілкуванні. А угода вважається недійсною, бо треба згода опікунської ради тощо. Крім того, проблема в подібних випадках полягає ще й у тому, що реєстру недієздатних осіб не існує в природі.

Недієздатність встановлює суд. Якщо людину визнали такою у, наприклад, Рівненській області чи взагалі десь у іншій країні, шанси покупця взнати правду на етапі підписання угоди – дуже примарні.

Друге місце: оренда нерухомості

Тут можна виокремити два види афер.

Перший – агенції, які торгують інформацією. Ця афера, за словами Віктора Делюрмана, прийшла на зміну наперсткам. Людина платить гроші, їй дають список об’єктів, які ніби здаються в оренду. А от вгадати, який саме справді здається, а який ні – це вже як пощастить.

У Кіровограді одне таке агентство закрила міліція. Інше розпалося саме. Але час від часу такі фірми з’являються.

Взагалі, якщо оплату за оренду нерухомості вимагають до проведення самої угоди – це практично стовідсоткова афера.

Другий вид – здача в оренду нерухомості від імені власника. Як правило, цим займаються пересувні групи аферистів. Наприклад, вони знімають на кілька днів квартиру. Потім дають оголошення, що це помешкання здається помісячно за привабливою ціною. Приходять люди. З них беруть гроші, але кажуть: «Розумієте, нам треба з’їхати з цієї квартири. Ми за кілька днів вивеземо всі свої речі, ви вже почекайте трошки, будь ласка». Десяток охочих зняти квартиру є, гроші з них узяли і справді виїхали. У невідомому напрямку.

При цьому шахраї іноді навіть демонструють документи. Правда, виготовлені за допомогою «Фотошопу» й роздруковані на принтері.

На першому місці – афери з терміновим продажем нерухомості

Людина спокушається низькою ціною й починає прискорювати свої дії, щоб не втратити привабливий об’єкт. Шахраї при цьому постійно її підганяють, не даючи зустрічатися з юристами, іншими фахівцями.

– За статистикою, – говорить Делюрман, – одна шоста частина всіх термінових продажів за заниженою ціною – це афери.
Відтак «Давай, давай, скоріше! Дешево ж! Та не барися, бо хтось інший купить!» – дуже тривожний дзвіночок. Не варто спішити, а особливо – давати гроші. Отримати назад їх дуже важко або й зовсім неможливо.

Як уберегтися від шахраїв?

Звичайно, слід дуже уважно вивчати папери, які вам пропонують підписати. Мільйони разів наголошувалось: зазвичай найважливіша інформація пишеться в договорах дрібним шрифтом. Не полінуйтеся, прочитайте документ від першої до останньої літери.

Якщо ви самі не можете розібратися у хитросплетіннях угоди, не пошкодуйте грошей і зверніться до кваліфікованого юриста. Але не до теоретика – диплом не завжди дає знання, – а практика. Так, ви витратите певну суму. Проте уявіть собі, що, поставивши свій підпис під шахрайським документом, втратите взагалі все.

Не платіть до остаточного закриття угоди.

Перевіряйте, чи дійсно продавець має право власності на житло, яке ви хочете купити або орендувати.

Користуйтеся послугами ріелторських фірм. Писати, що треба поцікавитися всіма необхідними ліцензіями тощо, думається, зайве.

Вищезазначені рекомендації – загальні, вони однаково підходять і для райцентру, і для Києва. Якщо ж ви плануєте укладати угоду щодо нерухомості саме в Кіровограді (чи будь-якому іншому не дуже великому населеному пункті, де ви вже давно живете), Віктор Делюрман радить:

– У нас маленьке місто, тому при будь-якій угоді з нерухомості розпитуйте знайомих, що вони чули про ту чи іншу агенцію, того чи іншого ріелтора. Репутація завжди біжить попереду людини.

І, напевно, найголовніше. Дурять тих, хто дозволяє це з собою робити. Будьте пильними.

Опубліковано в «УЦ» №44 від 31 жовтня 2013 року

2 коментарі:

Крапка

Це – останній запис у блозі. Новий рік – нове життя. Надалі читайте мене тут: http://a-lysenko.tumblr.com  

На платформі Blogger.